Pękające naczynka na twarzy to niezwykle uciążliwy problem dotyczący sporego odsetka osób w Polsce, a w szczególności kobiet. Nieustannie pojawiające się pajączki na policzkach czy wokół nosa negatywnie wpływają na wygląd twarzy i zwyczajnie po ludzku frustrują.

Czy można pozbyć się naczynek z twarzy? A jeśli tak, to jak skutecznie to zrobić? Zapytaliśmy o to  z krakowskiej kliniki medycyny estetycznej Neonia.

Dlaczego naczynka na twarzy pękają?

Pękanie naczynek na twarzy jest niestety bardzo często zapisane w genach, a więc nie możemy mu do końca zapobiec. Dotyczy w szczególności kobiet, u których naczynka są położone płytko w skórze. Ta lokalizacja czyni je podatnymi na działanie czynników takich jak skrajnie wysoka i skrajnie niska temperatura, promieniowanie słoneczne, intensywny wysiłek fizyczny i silne emocje. Oprócz tego pajączki pojawiają się częściej u osób z niektórymi chorobami, zwłaszcza z nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą, alergiami i chorobami tkanki łącznej. Do ich powstawania mogą przyczyniać się również leki – sterydy, a także niezdrowy styl życia. Zauważono też, że u osób palących papierosy, pijących alkohol i spożywających ostro przyprawione potrawy naczynka pękają znacznie częściej. Do tego dochodzi niewłaściwa pielęgnacja, która może potęgować problem i prowadzić do rozwoju trądziku różowatego.

Domowe sposoby na popękane naczynka – czy działają?

Kiedy na twarzy pojawia się jakiś problem kosmetyczny, większość z nas intuicyjnie próbuje najpierw domowych sposobów. Jeśli chodzi o kosmetyki na pękające naczynka, to wybór jest naprawdę ogromny. W drogeriach można wyposażyć się w całe serie kosmetyków dedykowanych cerze naczynkowej. Najczęściej zawierają one substancje o działaniu łagodzącym takie jak alantoina czy panthenol, witaminę C, emolienty roślinne oraz substancje mające wiązać wolne rodniki. Niewątpliwą zaletą preparatów do cery naczynkowej jest ich delikatna formuła, zmniejszone ryzyko podrażnień oraz w większości dodatek SPF. Rola kosmetyków jest jednak ograniczona do pielęgnacji i częściowej ochrony przed działaniem szkodliwych czynników. Jest to typowe działanie objawowe, a nie rozwiązanie przyczyny problemu.

Laserowe zamykanie naczynek na twarzy

Najlepszym sposobem leczenia cery naczynkowej jest zamykanie rozszerzonych naczynek laserem. Taki zabieg jest przeprowadzany przez specjalistę medycyny estetycznej i jest całkowicie bezpieczną procedurą. Promieniowanie o specjalnie dobranej długości fali jest emitowane i pochłaniane przez hemoglobinę obecną we krwi. To powoduje, że w okolicy poszerzonych kapilar nieco podnosi się temperatura, a ich ściany ulegają obkurczeniu. Przez kilka kolejnych tygodni po zabiegu skoagulowane naczynko będzie ulegało stopniowemu wchłanianiu, aż w końcu zniknie całkowicie. Jak widzimy, laser pozwala trwale pozbywać się zmian naczyniowych. W miejscach poddanych zabiegowi pękające naczynka zamykają się bezpowrotnie. Oczywiście nie jesteśmy w stanie wyleczyć się z predyspozycji do pękania naczynek, jednak dzięki powtarzanym co jakiś czas zabiegom laserowym możliwe jest utrzymywanie nieskazitelnego wyglądu twarzy.

Jaki laser jest najlepszy na pękające naczynka?

Jeśli już zdecydujemy się usuwać naczynka laserem, musimy pamiętać o kilku rzeczach, które mocno przełożą się na efekty zabiegów. Przede wszystkim wybierzmy klinikę pracującą na odpowiednim dla tego wskazania laserze. Najodpowiedniejsze urządzenie do zamykania naczynek to laser w technologii Dye. Wynika to z jego właściwości – potrzebne jest promieniowanie o ściśle określonej długości fali, tak aby możliwa była jego absorpcja przez hemoglobinę krwi. Ile zabiegów laserem technologii Dye jest potrzebnych do usunięcia naczynek? Najczęściej taka laseroterapia obejmuje 3-4 wizyty mniej więcej co miesiąc. Przynosi trwałe rezultaty i zmniejsza reaktywność skóry na czynniki wyzwalające pękanie kapilar. Jej dodatkową korzyścią dla klientki jest delikatne wygładzenie, ujędrnienie i wyrównanie kolorytu skóry. Ponieważ laser w tej technologii oddziałuje również na melaninę, możliwe jest jednoczesne usuwanie przebarwień Bez wątpienia jest to więc najlepsza dostępna procedura, której można się poddać przy cerze naczynkowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here