Historia kosmetyków bez tajemnic, specjalnie dla Ciebie!

0
678

Kosmetyki to element życia wielu z nas – nie tylko kobiet, ale i mężczyzn. Pozwalają nam poczuć się pięknie i wyjątkowo. Nic więc dziwnego, że tak chętnie po nie sięgamy. Jednak sama koncepcja kosmetyków nie jest niczym nowym. Używano ich już przecież w starożytności.

Kosmetyki w starożytności

To właśnie Egipcjanki i Egipcjanie dbali o swoją skórę tak, że współcześni ludzie mogliby zastanowić się nad swoimi wyborami. Przede wszystkim w ich rutynie pielęgnacyjnej było dużo miejsca dla olejków i maści oczyszczających oraz zmiękczających skórę. Miały także na celu ochronę przed wiatrem i słońcem, które wysuszały naskórek i sprawiały, że skóra starzała się szybciej. Oczywiście oprócz tego to właśnie w Egipcie powstały pierwsze kolorowe kosmetyki. Kohl, czyli proszek powstający ze spalonych migdałów oraz ołowiu, popiołu, ochry i rud miedzi, był ówczesnym eyelinerem. To on nadawał oczom kształt migdała. A cienie do powiek? Do malowania powiek używano galeny i malachitu. Egipcjanie dobrze wiedzieli, jak podkreślić swoją urodę. Chociaż nie tylko im należą się gratulację za kreatywność. Chińczycy stworzyli prototyp lakieru do paznokci, Grecy zaś wymyślili puder oraz róż do policzków. Niestety, trzeba to przyznać: kosmetyki w tamtych czasach nie należały do najzdrowszych. Z czasem jednak i to się zmienia. Na szczęście dzisiaj mamy dostęp do produktów całkowicie bezpiecznych dla zdrowia i samej skóry.

Pierwszy tusz do rzęs

Jeden z najważniejszych kosmetyków to z całą pewnością tusz do rzęs. Rzeczywiście już Egipcjanie korzystali z sadzy i oliwy oraz białka, by podkreślić swoje rzęsy. Jednak, co ciekawe, maskara powstała dopiero w XX wieku. Mogła powstać odrobinę wcześniej, w 1860 roku, aczkolwiek Eugene Rimmel nie doprowadził swoich starań do końca. Stworzenie tuszu do rzęs przypada zatem T.L Williamsowi, który założył znaną na całym świecie firmę Maybelline.

Kosmetyki, z których korzystamy do dzisiaj, mają naprawdę długi rodowód. Nie powstały sto czy dwieście lat temu, ale dużo, dużo wcześniej. Jeśli interesują Cię takie ciekawostki na temat kosmetyków oraz pielęgnacji, zajrzyj na stronę Eveline.pl, gdzie zawsze można znaleźć inspirujące treści

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here