Światło w dziecięcym pokoju odgrywa ważną rolę. O ile tym sztucznym, możemy bez trudu sterować, o tyle promienie słoneczne wydają się zupełnie poza naszą kontrolą. Na szczęście nie jest to do końca prawda. Chcąc zapewnić dziecku dobre warunki do snu, odpoczynku i zabawy, warto wybrać odpowiednie osłony okienne, które zapewnią mu prywatność, a nam pozwolą kontrolować stopień zaciemnienia pomieszczenia.

Pokój najmłodszego domownika to przestrzeń, która wymaga starannego zaaranżowania. Przemyślane ustawienie stolika do kreatywnych zabaw, półek czy koszy na zabawki wspiera w dzieciach poczucie samodzielności i zachęca do większej aktywności. Oprócz aranżacji, która będzie wspomagać naturalny rozwój malucha, warto pamiętać o zapewnieniu odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu oraz dużej dawki naturalnego światła. To ostatnie może jednak stać się problematyczne zwłaszcza podczas nauki czy popołudniowych drzemek. Jak sobie z tym poradzić i o czym warto pamiętać, wybierając osłony okienne do dziecięcego pokoju? Podpowiadamy.

Na co zwrócić uwagę, kiedy szukamy osłon okiennych do pokoju dziecięcego?

Dobierając osłony do pokoju małego domownika, warto zwrócić uwagę na wymagania przyszłego lokatora. Niemowlaki oraz maluchy potrzebują poczucia bezpieczeństwa, a światło, które wpada do pomieszczenia, powinno być delikatne i zaciemnione. Nieco inaczej kształtują się pragnienia małego ucznia czy nastolatka. W tym wypadku warto zapewnić dziecku przede wszystkim poczucie prywatności. Światło, które będzie wpadać do pokoju zza szyby, powinno pobudzać do kreatywnej zabawy i nie przeszkadzać w nauce.

Istotne są również materiały, z których zostały wykonane osłony. Idealnie, jeśli nie będą zbierały dużej ilości kurzu i z łatwością można będzie je wyczyścić w domowych warunkach. Aranżując pokój czworakującego malucha, pamiętajmy również o tym, aby usunąć z zasięgu ręki wszystkie drobne elementy. Niebezpieczne mogą też okazać się długie zasłony, w których małe rączki czy nóżki naszego brzdąca mogą się zaplątać. W przypadku starszych dzieci rodzaj osłony nie jest już tak ważny. Zwróćmy jednak uwagę na ich kolor. Nastolatki mają duże wymagania aranżacyjne, nierzadko mocno sprecyzowane. Przed zakupem powinniśmy więc wziąć pod uwagę gust oraz upodabnia naszego dziecka.

Jakie osłony okienne wybrać do pokoju dziecka?

Na rynku dostępnych jest wiele możliwości. Dzięki temu z łatwością możemy wybrać osłonę nie tylko praktyczną, ale też taką, która estetycznie dopasuje się do aranżacji pomieszczenia. Niekończący się wachlarz ofert pozwala również dobrać idealną osłonę pod kątem ceny, stopnia zaciemnienia czy łatwości w montażu lub demontażu kasety. Ten ostatni czynnik jest bardzo ważny zwłaszcza w przypadku mieszkań na wynajem.

Rolety materiałowe

Materiałowe rolety to zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj osłon okiennych. Zapewniają ochronę przed upałem i ostrym słońcem, a dodatkowo gwarantują prywatność, chroniąc pokój naszego malucha przed wzorkiem ciekawskich przechodniów. Decydując się na ten rodzaj osłon, możemy przebierać pomiędzy wieloma kolorami i wzorami, dopasowując materiał do tapety na ścianie, mebli czy dziecięcych dodatków.

Materiałowe rolety warto dopasować do swoich potrzeb nie tylko pod względem estetyki. Personalizacja może dotyczyć również sposobu montażu czy też stopnia przepuszczania promieni słonecznych. Dzięki temu znalezienie idealnych osłon, skrojonych na miarę potrzeb nie jest niczym trudnym. Dodatkową zaletą jest ich cena. Dzięki temu, że należą do stosunkowo niedrogich rozwiązań, możemy je często wymieniać, dopasowując aranżację pokoju do zmieniających się gustów naszych dzieci.

Rolety plisowane

Nowoczesne plisy przestały być jedynie domeną biur. Aktualnie pełnią funkcję dekoracyjną oraz ochronną również w wielu domach, w tym dziecięcych pokojach. Rolety plisowane zapewniają bowiem dobrą izolację termiczną, pomagając utrzymać odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu.

Cechą, która odróżnia je od rolet materiałowych, jest nietypowa konstrukcja. Brak rury nawojowej sprawia, że materiał, opiera się na listwach i składa w charakterystyczną harmonijkę. Wybierając plisy, warto dopasować je do naszych wymagań i wybrać te, którymi można poruszać dwukierunkowo, po całej powierzchni szyby. Funkcjonalność ta sprawdza się szczególnie wtedy, gdy nie chcemy zaciemniać pomieszczenia, a zależy nam jedynie na osłonięciu fragmentu okna.

Rolety dzień i noc

Osoby niezdecydowane, które szukają rozwiązań łączących cechy rolet materiałowych oraz klasycznych żaluzji mogą zainteresować się roletami dzień i noc. Osłony te składają się z naprzemiennie ułożonych pasów wykonanych z różnych materiałów – transparentnej siatki i zaciemniającej tkaniny, dzięki czemu pozwalają utrzymać niemal całkowitą kontrolę nad wpadającym światłem. Płynna regulacja pomaga stworzyć odpowiednie warunki do pracy, zabawy czy spokojnego odpoczynku.

Rolety dzień i noc, zwane też duo, dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej. Podobnie jak inne osłony, możemy spersonalizować je również pod kątem sposobu montażu. Dużą popularnością cieszą się te chowane w estetycznej kasecie, jednak na rynku dostępne są również modele bezinwazyjne przeznaczone dla osób, które chcą uniknąć wiercenia w ścianach oraz wolnowiszące, które sprawdzają się zwłaszcza w przypadku dużych okien.

Zasłony

Grube, mięsiste zasłony to jeden z najprostszych sposobów na stworzenie dekoracji okiennej. Wybierając te w odpowiednim kolorze, z pewnością zadbamy o estetykę pomieszczenia i nadamy wnętrzu odrobinę przytulności. Znalezienie idealnej zasłony, również nie powinno stanowić problemu. W sklepach możemy znaleźć tkaniny ażurowe, gładkie, ozdobione motywami roślinnymi czy geometrycznymi wzorami. Przed zakupem warto pamiętać jednak o tym, aby wybrać model wykonany z wysokiej jakości materiałów. Zwłaszcza jeśli ma stanowić dekorację dziecięcego pokoju.

W zależności od tego, czy zależy nam na pełnej prywatności i ochronie przed wpadającym światłem, czy jedynie myślimy o delikatnej osłonie, warto wybrać zasłonę w odpowiedniej wersji. Możemy zdecydować się na zasłonę transparentną, przyciemniającą lub też całkowicie zaciemniającą.

Osłony okienne odpowiednie do dziecięcego pokoju – podsumowanie

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na rolety materiałowe, zasłony czy tzw. plisy, pamiętajmy o tym, aby wybrać osłonę wykonaną z dobrej jakości tkaniny. Zwróćmy też szczególną uwagę na to, aby nie były one wyposażone w małe elementy, które łatwo będzie można zdjąć. Szukając rolet do pokoju nastolatka, pamiętajmy z kolei o zmieniającym się guście młodego domownika. W takiej sytuacji warto postawić na neutralne kolory, które dopasują się do aktualnej estetyki pomieszczenia.

Artykuł został przygotowany przez redakcję bloga Domondo.pl, marki produkującej wysokiej jakości rolety i inne osłony okienne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here