Zdarza się, że kobieta szybko orientuje się, ze zaszła w ciążę, a inne panie nie odczuwają nadzwyczajnych zmian przez kilka miesięcy. Jako najważniejszy objaw, który sugeruje ciążę uznaje się brak miesiączki. Jeżeli natomiast kobieta nie miesiączkuje regularnie może nawet nie zauważyć braku okresu. W czasie spodziewanej miesiączki może wystąpić także plamienie implantacyjne, które można przypadkowo uznać za krótszą i mniej obfitą miesiączkę. Pierwsze objawy ciąży możemy zatem podzielić na przypuszczalne, prawdopodobne oraz pewne.

Przypuszczalne objawy ciąży – mogą być inne u każdej z nas

Nudności i wymioty mogą towarzyszyć przyszłej mamie przez cały pierwszy trymestr. Za występowanie mdłości odpowiada hormon hCG, który produkuje zarodek. Zazwyczaj mówi się o porannych mdłościach jednak tak naprawdę mogą one występować również wieczorem lub nawet przez cały dzień. W celu zwalczania mdłości warto zastosować imbir – w postaci świeżego korzenia startego do potraw lub przez przyjmowanie go w preparatach dla kobiet w ciąży.

Inne objawy mogące świadczyć o ciąży to: omdlenia i zawroty głowy, zgaga, zaparcia, wzmożona senność i zmęczenie, zmiany nastroju i drażliwość, wrażliwość na zapachy, zachcianki żywieniowe.

Przypuszczalnym objawem zajścia w ciążę może być także częstsze niż zwykle oddawanie moczu spowodowane powiększającą się macicą, wywierającą nacisk na pęcherz.

Prawdopodobnie jesteś w ciąży

Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę może w sposób obiektywny stwierdzić lekarz w badaniu ginekologicznym. Jednym z prawdopodobnych objawów ciąży jest brak okresu. Zatrzymanie miesiączki podczas ciąży spowodowane jest wzrostem stężenia estrogenów i progesteronu oraz zahamowaniem czynności wydzielniczej podwzgórza i przysadki. Możemy zaobserwować powiększenie obwodu brzucha, powiększenie piersi, rozstępy, zwiększenie masy ciała. Ginekolog w badaniu stwierdza zasinienie pochwy i jej przedsionka. Inne objawy prawdopodobne to wzrost temperatury ciała i oczywiście dodatki wynik testu ciążowego.

To już pewne – jesteś w ciąży!

Lekarz rozpoznaje ciążę poprzez wysłuchanie czynności serca płodu, co możliwe jest od 16 tygodnia ciąży. Wyczucie ruchów płodu jest możliwe ok. 24 tygodnia ciąży w przypadku szczupłych kobiet. Natomiast badanie USG uwidoczni płód w 3 tygodnie po zapłodnieniu.

Pamiętaj, ciąża to wyjątkowy okres, będący wyznaniem dla twojego organizmu. O dokładnym przebiegu ciąży, prawidłowej diecie i suplementacji w jej trakcie przeczytasz np. na portalu mamadha.pl. W czasie ciąży każda przyszła mama powinna jak najlepiej o siebie dbać poprzez m.in. spożywanie wszystkich niezbędnych składników odżywczych i witamin.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here