W sezonie jesienno-zimowym rodzice maluchów stają często przed dylematem: jak ubierać dziecko, by skutecznie chronić je przed zimnem i zapobiec potencjalnemu przeziębieniu? Jeden z największych problemów sprawia zakup butów. Na jakie aspekty zwrócić uwagę, aby obuwie – z jednej strony dobrze zabezpieczało małe stópki przed mrozem, a z drugiej – było przez dziecko chętnie noszone?

Jak wybrać rozmiar?

Kwestia podstawowa to wybór odpowiedniego rozmiaru. Jak wiemy, dzieci bardzo szybko rosną. Wiele mam zastanawia się więc, czy lepiej kupić buty dopasowane, czy może ciut większe, aby starczyły dziecku na dłużej. Ta druga opcja nie jest jednak dobrym pomysłem. O ile do pewnego stopnia może się sprawdzić przy innych elementach dziecięcej garderoby, o tyle w przypadku butów nieprawidłowe dopasowanie rozmiaru jest poważnym błędem, który może przynieść sporo szkód.

Za duże buty – nawet jeśli różnica w stosunku do rozmiaru stopy wynosi tylko 5 mm – nie będą się dobrze trzymać na nodze dziecka. Tym samym – nie będą odpowiednio chronić przed zimnem. Mogą ponadto powodować, że maluch będzie niewłaściwie stawiał stopę, co niekorzystnie wpłynie na rozwój umiejętności chodzenia. Ceny dziecięcych butów nie należą do najniższych i właśnie to zazwyczaj sprawia, że w głowie rodzica pojawia się pokusa, by kupić dziecku obuwie, które starczy na dłużej niż na jeden sezon. Zdecydowanie jednak odradzamy takie rozwiązanie. W sytuacji przejściowych problemów budżetowych uniemożliwiających sfinansowanie zimowych zakupów, z pomocą przyjść może szybka pożyczka.

Komfort noszenia

W wyborze odpowiednich butów zimowych dla rocznego dziecka istotne jest też zwrócenie uwagi na jakość materiałów, z jakich zostały wykonane. Im więcej naturalnych surowców użytych do produkcji obuwia, tym lepiej. Chodzi przede wszystkim o to, aby but skutecznie ogrzewał, nie wywołując jednocześnie nadmiernego pocenia się stopy.

Najlepiej postawić więc na materiały, które swobodnie oddychają, takie jak naturalna skóra, na przykład licowa. Wnętrze z kolei może być wypełnione wełną pochodzącą z owiec lub alpak. Tak wykonany but, choć nie będzie najtańszy, zapewni naszemu dziecku wysoki komfort noszenia i wystarczające ogrzanie stopy, nawet w bardzo zimne dni. Na jakości obuwia dziecięcego nie warto oszczędzać. Szybka pożyczka może ułatwić pokrycie kosztów uzupełnienia dziecięcej garderoby.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Inny ważny aspekt przy zakupie butów dla dziecka, które od niedawna stawia swoje pierwsze kroki, jest bezpieczeństwo. Na co zwrócić szczególną uwagę? Przy poruszaniu się po powierzchniach pokrytych śniegiem, deszczem albo lodem, doskonałym rozwiązaniem będzie podeszwa antypoślizgowa. Koniecznie sprawdźmy więc, czy buty, które planujemy kupić, zostały w nią wyposażone.

Druga sprawa to kwestia rodzaju zapięcia. Najlepiej, aby dało się je regulować, jak ma to miejsce w przypadku sznurówek albo rzepów. Nieco gorszym rozwiązaniem jest zamek błyskawiczny oraz guziki, które nie pozwalają na ewentualne korygowanie dopasowania buta. Z podobnych względów odradzamy zakup kozaczków. Jeśli stoisz właśnie przed koniecznością kupna pierwszych butów zimowych dla swojej pociechy, brakuje ci jednak odpowiednich środków na koncie, szybka pożyczka może przyjść z pomocą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here