Botoks (botox) jest preparatem pozyskiwanym na bazie toksyny botulinowej typu A, który znajduje szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej i nie tylko.

Jak podkreślają specjaliści z Bieńkowscy Clinic w Bydgoszczy, botox wykorzystywany jest często do leczenia bruksizmu, którym zmaga się około 8-10% dorosłej populacji. Co warto wiedzieć o tej nowoczesnej metodzie leczenia patologicznego zgrzytania zębami?

Spis treści: 

  • Toksyna botulinowa na bruksizm – zapomnij o zgrzytaniu zębami
  • Jak wygląda leczenie bruksizmu botoksem?

Toksyna botulinowa na bruksizm – zapomnij o zgrzytaniu zębami

Zanim przedstawimy korzyści, jakie oferuje chorym na bruksizm botoks, warto wspomnieć, jakie są przyczyny i objawy tej przypadłości? Na wystąpienie bruksizmu, który objawia się przede wszystkim niekontrolowanym zaciskaniem zębów lub zgrzytaniem zębami, najczęściej narażone są osoby między 25. a 45. rokiem życia (co ciekawe, bruksizm  dwa razy częściej występuje u kobiet). Pojawieniu się bruksizmu sprzyja stres, nerwowy tryb życia. Inne, możliwe przyczyny zgrzytania zębami to:

  • nerwica,
  • depresja,
  • źle wykonane wypełnienia protetyczne,
  • wady zgryzu,
  • nietolerancje pokarmowe, 
  • predyspozycje genetyczne,
  • pasożyty przewodu pokarmowego (szczególnie w przypadku dzieci bruksizm może mieć związek z owsicą),
  • niedobory mikroelementów (zwłaszcza magnezu),
  • częste żucie gumy,
  • zmiany w układzie nerwowym,
  • nałogowe picie alkoholu i palenie tytoniu,
  • nadużywania leków i narkotyków.

Z bruksizmem częściej zmagają się też osoby samotne. Schorzenie to w konsekwencji powoduje ścieranie szkliwa, kruszenie się zębów, uszkodzenia przyzębia i stawów skroniowo – żuchwowych. Wielu chorych cierpi również z powodu migren, ma problemy ze słuchem (szumy uszne), zaburzenia równowagi. Pacjenci z bruksizmem mogą mimowolnie przygryzać policzki, odczuwać ból w okolicy oczodołów, ręki i obręczy barkowej (symptomy te również są pokłosiem nieleczonego bruksizmu). Napięcie mięśniowe może przenieść się na kręgosłup, powodując uciążliwy ból, dlatego nie warto bagatelizować tego problemu zdrowotnego. W początkowym stadium bruksizmu, często stosuje się specjalną szynę (zakładaną na noc przez co najmniej 6 tygodni), jednak w zaawansowanym stadium choroby nie przynosi ona pożądanych rezultatów i szansą na odzyskanie komfortu codziennego funkcjonowania i wyeliminowania przykrych dolegliwości związanych z bruksizmem jest  leczenie botoksem – na czym polega ten zabieg?

Jak wygląda leczenie bruksizmu botoksem?

Iniekcję preparatem z toksyną botulinową poprzedza wywiad medyczny z chorym i konsultacja ze specjalistą. Podczas spotkania omawiane są wskazania i przeciwwskazania (np. ciąża i karmienie piersią, miejscowe infekcje skóry, zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego, zaburzenia krzepnięcia, nadwrażliwość na albuminy ludzkie, które są składnikiem preparatu). Zabieg ostrzykiwania twarzy botoksem wykonuje doświadczony i wykwalifikowany lekarz medycyny estetycznej (procedura wymaga doskonałej znajomości ludzkiej anatomii i precyzji). Leczenie bruksizmu botoksem nie jest bolesne, dzięki zastosowaniu żelu znieczulającego na krótko przed rozpoczęciem iniekcji. Po wprowadzeniu preparatu, pacjent odczuwa wyraźne rozluźnienie mięśni (po zabiegu widoczne są jedynie delikatne ślady po mikronakłuciach, czasami występują małe zasinienia w miejscach iniekcji). Zaletą tej metody jest niski stopień inwazyjności, krótki czas trwania zabiegu (kilkanaście minut) i szybkie efekty. Optymalne rezultaty uzyskujemy po około 2 tygodniach od wstrzyknięcia toksyny botulinowej – utrzymują się przez około pół roku. Niwelowanie szczękościsku za pomocą botoksu nie wymaga szczególnej rekonwalescencji, jednak przez 24 godziny po iniekcji należy wstrzymać się od picia alkoholu oraz aktywności fizycznej. Bezpośrednio po zabiegu należy unikać też pochylania głowy i zrezygnować z podróży samolotem (tego samego dnia). 

Jeśli od dawna zmagacie się z bruksizmem i chcecie pozbyć się tego problemu zdrowotnego, iniekcja botoksem jest dla was doskonałym rozwiązaniem, które nie niesie ze sobą konieczności rekonwalescencji, ryzyka ani bólu. Więcej informacji na temat leczenia bruksizmu botoksem, wskazań, przeciwwskazań oraz zaleceń pozabiegowych, znajdziecie na naszej stronie internetowej: https://bienkowscyclinic.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here