Chcesz wyremontować łazienkę, na której ścianach i podłodze już teraz przyklejone są płytki? W takim przypadku wcale nie musisz ich zrywać, ponieważ kolejną warstwę glazury można ułożyć na nich.
Aby nadać łazience nowy, ładniejszy wygląd, warto pomyśleć o zmianie płytek ceramicznych. Gdy łazienka posiada już takie wykończenie ścian i podłóg, wówczas często pojawia się pytanie – czy można kłaść płytki na płytki? Tak, jest to możliwe, ale należy pamiętać wtedy o kilku kluczowych kwestiach.
Kładzenie płytek na płytkach – tak czy nie?
Ułożenie kolejnej warstwy glazury na tej, która już istnieje, jest przede wszystkim znacznie wygodniejsze niż jej skuwanie. W ten sposób zaoszczędzimy dużo czasu, a także pieniędzy. Gruz wymaga dokładnego usunięcia, a potem wywiezienia, co najlepiej zlecić profesjonalnej firmie.
Można też uniknąć wtedy konieczności dodatkowego przygotowania podłoża pod płytkami – nigdy nie wiadomo, jak będzie ono wyglądać i czy nie będzie wymagało dodatkowego wyrównywania.
Z drugiej jednak strony musimy zdawać sobie sprawę z tego, że kolejna warstwa płytek zmniejszy pomieszczenie. Dotyczy to zarówno ścian, jak również posadzki. Nowe płytki to zwykle od około 7 do 20 mm grubości, dlatego też najlepiej sprawdzić, czy taki remont będzie możliwy. Przykładowo, zbyt gruba posadzka może utrudniać otwieranie i zamykanie drzwi. Aby zminimalizować takie ryzyko, zwłaszcza w małych łazienkach, można zdecydować się na zakupienie cieńszych płytek, tak zwanych slim.
Nie trzeba obawiać się o ogrzewanie podłogowe. Wprawdzie będzie ono nagrzewało się wtedy dłużej ze względu na grubszą podłogę, ale też może skuteczniej akumulować w sobie energię cieplną, dlatego nawierzchnia na dłuższy czas będzie mogła pozostać ciepła.
Jeśli zatem wszystko wygląda dobrze, można przystąpić do pracy. Na co należy zwrócić wtedy szczególną uwagę?
Ważna jakość nawierzchni. Jak ją przygotować?
Gdy chcemy układać płytki na płytkach, w takim przypadku musimy pamiętać, że bardzo duże znaczenie ma właściwe przygotowanie powierzchni. Dzięki temu nasza nowa glazura będzie wytrzymała i trwała na lata!
Sprawdźmy zatem, czy obecne płytki są dobrze przyklejone do podłoża, czy posiadają jakieś uszkodzenia. Gdy przy stukaniu płytka wydaje głuchy odgłos, w takim przypadku najlepiej ją usunąć. Warto także sprawdzić fugi, które nie powinny się kruszyć.
Płytki, które są uszkodzone, a także wybrakowane fugi należy uzupełnić specjalną masą naprawczą. Pozwoli ona na wyrównanie powierzchni i przygotowanie jej do dalszych prac.
Kolejny etap przygotowań to bardzo dokładne oczyszczenie powierzchni płytek, na których chcemy ułożyć nową warstwę. Należy usunąć z nich wszelkiego rodzaju zabrudzenia, na przykład kurz, piasek, które mogą przeszkodzić w prawidłowym wiązaniu się zaprawy. Gdy jest taka konieczność, powierzchnię trzeba odtłuścić. W tym celu można zastosować także domowe detergenty.
Gdy płytki, na których chcemy układać nową warstwę, są gładkie, wtedy zaleca się także zastosowanie dodatkowych preparatów gruntujących. Alternatywnie można także skorzystać z papieru ściernego i zmatowić ich nawierzchnię.
Układanie płytek. Na co zwrócić szczególną uwagę?
Jeśli powierzchnia jest już przygotowana, można rozpocząć prace. Warto zebrać wszystkie potrzebne materiały oraz narzędzia w jednym miejscu, aby zawsze mieć je pod ręką, a potem rozpocząć układanie płytek.
Pamiętamy o tym, aby fugi nowych płytek nie pokrywały się z fugami starych płytek. Nie powinniśmy mieć takiego problemu, gdy płytki mają inne wymiary. Jeśli jednak ich wymiary są takie same lub bardzo zbliżone, warto wybrać taki wzór płytek, który będzie inny niż poprzedni. Pokrywanie się spoin może spowodować pogorszenie wytrzymałości glazury.
Podsumowując, można kłaść płytki na płytki. Musimy jedna zdawać sobie sprawę z tego, że pomniejszymy wówczas łazienkę. Także należy zwrócić wtedy szczególną uwagę na odpowiednie przygotowanie powierzchni do kładzenia nowych płytek. Gdy zadbamy o te kwestie, płytki na płytkach nie będą stanowiły żadnego problemu!