Piekarnik jest to niezastąpione urządzenie w naszym domu. Nikt nie wyobraża sobie życia bez ciepłej zdrowej potrawy przyrządzonej w tym oto urządzeniu. Pieczone potrawy są przecież, o wiele zdrowsze niż te smażone. Piekarnik pomaga i ułatwia życie w szczególności tym osobom, które są na diecie. W czasach, których żyjemy większość piekarników, jest z termoobiegiem. Funkcja ta pozwala nam na więcej. W piekarniku przyrządzamy często różne mięsa i inne potrawy, które posiadają tłuszcz.
Jak wiadomo z tłuszczem, nie jest łatwo sobie poradzić. Piekarnik możemy umyć za pomocą domowych produktów, jak i detergentami ze sklepowych półek. Na rynku jest bardzo dużo środków chemicznych do czyszczenia piekarników z termoobiegiem. Domowe receptury takie jak: ocet, sok z cytryny, ciepła woda czy soda oczyszczona również mogą sobie poradzić w świetny sposób z zabrudzeniami w środku naszego urządzenia.
Dlaczego lepiej czyścić nasze urządzenie bez środków chemicznych?
Stosując domowe receptury, mamy pewność, że czyścimy w sposób ekologiczny. Jest to ważne, ponieważ w piekarniku przyrządzamy jedzenie. Zawsze mamy pewność, że naszym potrawom nic nie zagraża.
Decydując się na środek chemiczny, musimy wziąć pod uwagę fakt, że nie wiemy co tak naprawdę, w danym środku się znajduje. Bardzo ważne jest, aby czytać etykiety, które producent zamieszcza na swoim produkcie. Czyszczenie piekarnika z termoobiegiem może okazać się dużo prostsze, niż by się mogło nam wydawać. Dobrze jest, aby po każdym skorzystaniu z naszego urządzenia przetrzeć jego wnętrze. Pomoże to zapobiec zaschniętym tłustym plamom, które potem zdecydowanie trudno jest doczyścić. Do wyczyszczenia piekarnika z termoobiegiem, niezbędna będzie woda i włączenie tej funkcji.
Najlepiej sprawdzi się woda z octem lub mieszanka wody z płynem do naczyń i sokiem z cytryny. Każda z tych metod jest bezpieczna i nieszkodliwa dla zdrowia. Czyszczenie piekarnika z termoobiegiem jest szybkie i skuteczne. Nie potrzebujemy specjalnych środków chemicznych, które zdecydowanie są droższe, od naturalnych metod, które zastosujemy. Tłuste plamy czy inne zaschnięte rzeczy często szorujemy jakąś szczoteczką lub gąbką.
Tracimy na tym dużo czasu, jest to mało skuteczne, a wnętrze naszego urządzenia możemy porysować. Najlepszą i łatwą metodą jest zastosowanie wody z cytryną w naczyniu żaroodpornym. Wystarczy sok z cytryny wycisnąć do naszego naczynia żaroodpornego z wodą i wstawić do piekarnika. Włączyć funkcję termoobieg i ustawić piekarnik nie więcej niż na 200 stopni Celsjusza. Woda pod działaniem wysokiej temperatury zacznie wyparowywać, a dzięki włączonej funkcji zacznie krążyć po całym urządzeniu.
Metoda ta jest o wiele skuteczniejsza od czyszczenia i szorowania rękami, ponieważ dotrze do wszystkich zakamarków naszego piekarnika z termoobiegiem. Po tym zabiegu nasze urządzenie powinno być oczyszczone z zaschniętego brudu. Po wyjęciu naszego naczynka wystarczy już zwykłe przetarcie czyszczonej powierzchni. Idealnie sprawdzi się tutaj zwilżona szmatka z płynem do naczyń. Nasz piekarnik będzie czysty i wypolerowany. Jeśli jednak nasz piekarnik dalej będzie miał ślady zabrudzeń, musimy sięgnąć po mocniejszy środek lub domowe mikstury.
Do lekkich zabrudzeń idealnie sprawdzi się woda wymieszana z octem. W sposób skuteczny i ekologiczny nie uszkadzając przy tym naszego urządzenia, pozbędzie się wszelkich z niego zabrudzeń. Jest to bardzo tani i szybki sposób, ponieważ ocet jest niemal w każdym sklepie spożywczym czy w naszej kuchni. Wodę wymieszaną z octem nakładamy na szmatkę i czyścimy urządzenie.
Czyszczenie piekarnika z większymi zabrudzeniami jest troszkę trudniejsze, ale oczywiście domowe receptury wystarczą. Należy zrobić roztwór z sody oczyszczonej, płynu do naczyń oraz wody. Jeśli chodzi o wodę, to dajemy małą ilość, ponieważ roztwór musi być gęsty. Miksturę nakładamy na zabrudzenia i po upływie co najmniej 30 minut przecieramy nawilżoną szmatką. Podsumowując piekarnik z termoobiegiem, nie jest trudny do wyczyszczenia. Dzięki tej funkcji mycie domowymi sposobami jest nawet lepsze od kupnych gotowych środków.