Chomik to bardzo popularne zwierzątko. Często jest to pierwsze zwierze w życiu każdego z nas. Dzięki temu możemy nauczyć się odpowiedzialności. Dodatkowo ten mały gryzoń jest niedrogi w utrzymaniu, i w łatwy sposób zapewnimy mu godne warunki do życia. Chomiki to zwierzęta nocne. Oznacza to, że dzień przesypiają, a pod wieczór zaczynają szaleć po klatce. Dlatego jeśli masz problemy ze snem, lepiej postawić klatkę w innym pokoju.

Podstawową rzeczą, którą musimy kupić jest klatka, w której chomik będzie spędzał najwięcej czasu w ciągu dnia. Powinniśmy ją postawić w miejscu bez przeciągów tak, żeby nie narażać chomika na przeziębienie. Minimalne wymiary klatki to 60 centymetrów długości i 40 centymetrów szerokości. Ludzie często kupują malutkie klatki, które są wysokie. Nie jest to dobry wybór, ponieważ chomik to ruchliwe zwierze.

chomik

Owszem możemy kupić piętrową klatkę, jednak powinna ona spełniać te minimalne wymiary. Nawet w niskiej klatce możemy samodzielnie zamontować półkę lub powiesić hamak, co urozmaici życie naszego pupila. W sklepach możemy kupić różnego rodzaju tunele. W tym wypadku musimy zwrócić uwagę na odpowiednią wielkość, tak żeby nasz chomik się tam nie zaklinował, co mogłoby się źle dla niego skończyć.

Do klatki musimy zakupić akcesoria

Najważniejszy jest domek, który będzie zapewniał bezpieczne miejsce do spania dla chomika. Gdy nasz zwierzaczek śpi w domku, to nie powinniśmy mu przeszkadzać. Domek powinien być drewniany, ponieważ może być podgryzany, i w tej sytuacji plastikowe lokum mogłoby zaszkodzić. Kolejnym ważnym elementem w klatce jest kołowrotek. Mimo, że zapewnimy chomikowi chwile zabawy, to w nocy musi rozładować energię. Dlatego właśnie kołowrotek będzie przydatny.

Dodatkowo zapobiegnie nadwadze, co w przypadku tak małego zwierzątka jest groźne dla zdrowia. W klatce mogą się znaleźć różnego rodzaju półki i drabinki, po których chomik będzie się w spinał. Możemy układać smakołyki na półkach, żeby zmotywować zwierze do wpinania się. Niezbędne akcesoria, które muszą znaleźć się w klatce to poidełko i miska na pokarm. Wodę powinniśmy codziennie wymieniać na świeżą.

Czym karmić chomika?

Chomiki to zwierzęta, które lubią zróżnicowaną dietę. Podstawą żywienia jest oczywiście karma. Powinna ona dostarczać odpowiednich składników, które są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu zwierzątka. Dobrej jakości karmę kupimy za około 20 złotych za kilogramowe opakowanie. Dla chomika spokojnie wystarczy na dwa miesiące. Oprócz karmy chomiki mogą jeść warzywa i owoce. Powinniśmy je podawać w małych ilościach tak, żeby były zjadane na bieżąco a nie odkładane na później. Warzywa i owoce możemy podawać nawet codziennie. Jednak powinny być to małe ilości. Raz w tygodniu możemy podać kawałek sera żółtego, jajka lub gotowanego mięsa. Chomiki nie pogardzą gotowaną rybą i krewetkami.

chomik je

Zawierają one dużo białka, które jest potrzebne przy aktywnym trybie życia chomika. Lubiane przez te gryzonie są larwy mącznika, które możemy podawać żywe lub w formie suszonej. Będzie to idealne uzupełnienie posiłków chomika. Chomiki mogą jeść także suszone zioła. Ich zęby rosną przez całe życie, przez co powinniśmy zapewnić im gałązki drzew, bądź korzenie roślin do ścierania zębów. Lubiane przez chomiki są gałązki drzew owocowych i korzeń mniszka lekarskiego. Możemy je podawać codziennie jako uzupełnienie posiłku. Raczej unikajmy podawania kolb i dropsów dla gryzoni, które zawierają wiele szkodliwych składników. Zamiast tego postawmy na naturalne żywienie.

W klatce chomika bardzo ważne jest podłoże. Trociny są najczęstszym wyborem ze względu na niską cenę. Jednak zawierają sporo pyłu, który może zapychać drogi oddechowe i podrażniać skórę. Lepszym rozwiązanie będzie żwirek. Mamy do wyboru drewniany, kukurydziany lub słomiany. Żwirek lepiej chłonie mocz i zapachy, dzięki temu wystarczy sprzątnąć klatkę raz w tygodniu. Do klatki możemy włożyć sporą garść siana. Chomik raczej go nie zje, jednak zaniesie sianko do domku, i tym samym stworzy swoją ciepłą kryjówkę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here