Od pewnego czasu po czystek sięga coraz więcej osób. I nic w tym dziwnego, gdyż jest to zioło, któremu przypisuje się wiele pozytywnych właściwości. Czystek najczęściej jest spożywany w postaci ziołowej herbatki lub naparu z jego listków. Jakie istotne właściwości posiada czystek? Czy zioło to może spożywać kobieta, która to karmi dziecko piersią?

Czym charakteryzuje się czystek?

Czystek to zioło, które najczęściej jest kojarzone z suszonymi listkami, które to są widoczne po otwarciu opakowania. Preparat ten można zakupić w wielu aptekach, sklepach zielarskich oraz spożywczych.

W pierwotnej postaci zioło to występuje w postaci ozdobnego krzewu. Na południu Europy roślina ta jest bardzo często nazywana skalną różą. Posiada ona delikatne, różowe kwiatuszki, które to są wyjątkowo kruche oraz bardzo miękkie.

Czystek to zioło, które od najdawniejszych czasów było używane przez ludzkość. Z zioła tego pozyskiwano cenne dla zdrowia ladanum, a więc substancję o żywicznej konsystencji, która to po raz pierwszy została opisana w Biblii. Ladanum to substancja która posiadała ciemny kolor oraz jest bardzo gorzka w smaku, zatem jej spożywanie nie należało do przyjemności. Niemniej sięgało po nią mnóstwo osób, bowiem był to preparat bardzo pomocny podczas występowania uporczywych biegunek. Ponadto substancja ta była powszechnie wykorzystywana do gojenia się, zainfekowanych ran.

Jakie właściwości posiada czystek?

Czystek to roślina, która od wielu lat była doceniana przez wielu ludzi.
I nic w tym dziwnego, gdyż zawiera ona w sobie ogromną ilość przeciwutleniaczy, które mają bardzo pozytywny wpływ na ludzki organizm.

Istotną zaletą czystka jest to, że posiada on właściwości antyalergiczne. Zdaniem wielu osób jest on bardzo pomocny podczas występowania uczuleń oraz alergii. Przemycie roztworem sporządzonym z czystka miejsca po ugryzieniu owada, powoduje że obrzęk szybko mija.

czystek a karmienie piersią

Czystek jest również sprawdzoną bronią podczas walki z grypą oraz przeziębieniem. Regularne picie herbatki z czystka w znacznym stopniu pomaga skutecznie zwalczać bakteryjne infekcje górnych dróg oddechowych. Bardzo pomocne są inhalacje sporządzane z tej rośliny. Ponadto czystek wspiera pracę układu odpornościowego.

To nie jedyne właściwości lecznicze tej rośliny. Oprócz tego czystek wykazuje bardzo pozytywny wpływ na układ krążenia. W związku z tym herbatka z czystka powinna być regularnie spożywana przez osoby cierpiące na tego typu schorzenia. Ponadto zioło to skutecznie zapobiega utlenianiu się złego cholesterolu we krwi, zatem jest bardzo pomocne w walce z miażdżycą. Uszczelnia ono oraz wzmacnia naczynia krwionośne, a jednocześnie rozpuszcza powstałe w nich zatory oraz zakrzepy.Niektórzy lekarze polecają też korzystanie z właściwości tej cennej rośliny przy atopowym zapaleniu skóry.

Czystek, a ciąża

Dziecko to największy skarb, w życiu każdego kochającego rodzica. Każda troskliwa matka potrafi zrobić wszystko, aby jej dziecko narodziło się w pełni zdrowe. W związku z tym wiele przyszłych mam często zastanawia się, czy czystek może być spożywany podczas ciąży?

Lekarze uspokajają, że czystek jest w pełni bezpieczny dla wszystkich kobiet w ciąży. I co najważniejsze herbatkę ziołową z czystka można bez jakichkolwiek przeszkód podawać do picia wszystkim maluszkom, które ukończyły trzeci miesiąc życia.

karmienie piersią

Czystek a karmienie piersią

Dziś wiele mam, w trosce o zdrowie oraz prawidłowy rozwój swej pociechy decyduje się na karmienie jej piersią. Zatem czy czystek może być spożywany przez kobiety karmiące?

Do dziś nie ma badań, które wskazywałyby bezpośrednio na to, że młode mamy karmiące piersią powinny zrezygnować z picia czystka. Niemniej w razie występowania jakichkolwiek wątpliwości, warto skonsultować się z lekarzem pediatrą.

Warto też obserwować reakcje dziecka na czystek. Spożywana przez matkę karmiącą herbatka z czystka przedostaje się bowiem do jego organizmu wraz z mlekiem. W sytuacji gdy maluszek cierpi na kolki oraz bóle brzuszka, warto czym prędzej odstawić czystek i sprawdzić, czy to nie on jest ich przyczyną jego złego samopoczucia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here