Styropian jest prostym, ale przy tym naprawdę świetnym i funkcjonalnym materiałem budowlanym. Każdy miłośnik amatorskiego majsterkowania od czasu do czasu po niego sięga, choć oczywiście robią to również prawdziwi fachowcy, którzy w życiu zawodowym zajmują się przeprowadzaniem remontów i tworzeniem nowych obiektów budowlanych.

Nie da się zliczyć wszystkich zastosowań tego cudownego materiału. Jeżeli jednak chce się w stu procentach wykorzystać jego niesamowite właściwości, należy dokładnie go poznać i nauczyć się go obsługiwać. Umiejętność przeprowadzania skutecznej obróbki mechanicznej może tutaj nie wystarczyć. Jeżeli chce się więc przeprowadzić jakąkolwiek pracę z pomocą tego materiału, należy także wiedzieć, czym skleić styropian, aby pod żadnym pozorem nie odkleił się on od nasączonego nim przedmiotu.

Specjalistyczne produkty przeznaczone do klejenia styropianu występują w głównej mierze w sklepach budowlanych. To miejsca, do których na pewno warto skierować swoje kroki jeszcze przed rozpoczęciem samej pracy. W większych i lepiej zaopatrzonych marketach budowlanych zdecydowanie nie brakuje różnorodnych klejów przeznaczonych właśnie do styropianu. Nie każdy z nich okaże się jednak skuteczny.

Aby móc to stwierdzić, należy zwrócić uwagę na składy poszczególnych preparatów. Trzeba sprawdzić, co tak naprawdę się w nich znajduje, bo jeżeli klej będzie zawierać choćby minimalną ilość jakiegokolwiek rozpuszczalnika, najprawdopodobniej okaże się mało skuteczny. Użycie takiego produktu wiąże się więc z gwarancją porażki. Pokrywając powierzchnię klejem zawierającym rozpuszczalnik trzeba liczyć się z tym, że może on przeniknąć go materiału i poważnie go uszkodzić, a nawet całkowicie rozpuścić.

budowa domu

Nie każdy jednak, kto udaje się do sklepu budowlanego, aby zdobyć dobry klej do styropianu, musi znać się na tego rodzaju produktach. Od tego jest właśnie personel, aby pomagać mniej doświadczonym klientom. Warto więc skorzystać z jego pomocy i od razu zgłosić się do pracownika, by wspólnie z nim rozważyć różne opcje.

Innym sposobem, który ułatwi zakupy amatorom budownictwa, będzie koncentrowanie się na produktach przeznaczonych tylko i wyłącznie do sklejania styropianu. W teorii istnieją bowiem preparaty uniwersalne, które można stosować na różnego rodzaju materiałach, ale w praktyce raczej nie sprawdzają się one zbyt dobrze. A klej do styropianu na pewno zadziała właśnie na styropian. To takiego produktu należy szukać lub spróbować zamówić go przez Internet.

Nie zawsze jednak styropian jest wykorzystywany przy domowych pracach remontowych lub naprawczych. To materiał tak wspaniały i uniwersalny, że bardzo często sięgają po niego artyści, którzy potrafią stworzyć z niego niesamowite dekoracje, ozdóbki i maleńkie dzieła sztuki. Oni potrzebują jednak nieco innych narzędzi do pracy. Jeżeli więc zaczną myśleć o tym, czym skleić styropian, by stworzyć z niego kolejną ozdóbkę, powinni skoncentrować się raczej na poszukiwaniach dobrego kleju na gorąco.

styropian

To on zadziała w ich przypadku zdecydowanie najlepiej. Aby móc z niego skorzystać, trzeba jednak w pierwszej kolejności zainwestować w dobry pistolet – takie narzędzie można znaleźć zarówno w sklepach budowlanych, jak i tych papierniczych oraz plastycznych. Pistolety wyposażone są zwykle w małe pojemniczki, w których umieszcza się wybrany wcześniej klej. Następnie należy nagrzać urządzenie, a później wycisnąć substancję kleistą na wybraną powierzchnię. Jest to tak prosta sprawa, że nawet dziecko powinno sobie z nią bez problemu poradzić.

Klej nie jest jednak jedynym czynnikiem wpływającym na pomyślność przeprowadzanych prac. Aby skutecznie złączyć ze sobą dwa styropianowe elementy, należy dobrze przygotować ich powierzchnię. W żadnym wypadku nie może być ona tłusta. Jeżeli pokrywają ją jakiekolwiek plamki lub kropelki różnych substancji, w pierwszej kolejności należy ją dokładnie wyczyścić, potem wyrównać, a na końcu zmatowić. Dopiero na tak przygotowaną powierzchnię można nałożyć klej przeznaczony do mocowania styropianu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here