Meble skórzane to do lat synonim elegancji i dobrego stylu. Kojarzą się z luksusem i wyrobionym smakiem właściciela mieszkania czy biura i jednocześnie potrafią bardzo pozytywnie wpłynąć na wystrój całego pomieszczenia, a nawet całkowicie zmienić jego charakter. Meble wykonane ze skóry mają również wiele zalet nie związanych z estetyką, są wygodne i łatwiejsze do utrzymania w czystości niż klasyczne, tekstylne obicia.

Wszystko to ma swoją cenę, dlatego meble skórzane nie należą do najtańszych i ma na to wpływ nie tylko cena samego surowca jaki trzeba zużyć przy ich produkcji ale również i szczególny proces samego wykonania, który jest dużo bardziej kosztowny niż w przypadku materiałowych odpowiedników.

W meble wykonane ze skóry trzeba też włożyć znacznie więcej pracy począwszy od samego przygotowania i spreparowania materiału po bardzo wysoką dbałość o ich wykończenie. Ze względu na cenę nie może być tu mowy o żadnych niedoróbkach czy niedoskonałościach, tym bardziej, że tego typu meble kierowane są do klienta z natury bardziej wybrednego i zwracającego szczególną uwagę na jakość.

Skórzane meble wymagają również odpowiedniej konserwacji i pielęgnacji, aby mogły służyć jak najdłużej i nie tracić nic ze swojego pierwotnego powabu. Skóra to co prawda materiał niezwykle wytrzymały, ale jednocześnie podatny na wszelkiego rodzaju odbarwienia, pęknięcie itp. które powstają na skutek niewłaściwego użytkowania. Materiały naturalnego pochodzenia wymagają bowiem od użytkownika nieco większej troski niż ich syntetyczne odpowiedniki, ale potrafią się za to odwdzięczyć naprawdę świetnym wyglądem i wygodą użytkowania.

meble

W związku z powyższym czyszczenie mebli skórzanych powinno być przeprowadzane regularnie za pomocą preparatów specjalnie przeznaczonych do tego celu. Mają one bowiem za zadanie nie tylko usunięcie z powierzchni skóry wszelkich zanieczyszczeń i odbarwień ale przede wszystkim pielęgnację.

Jeśli nasze meble są wyjątkowo cenne, a sami nie posiadamy większego doświadczenia w przeprowadzaniu tego typu zabiegów pielęgnacyjnych to najlepiej będzie powierzyć to zadanie jednej z działających na rynku wyspecjalizowanych firm zajmujących się tego typu zleceniami.

Może to być jednak dość kosztowne rozwiązanie, dlatego czasem dużo lepiej będzie samemu zakasać rękawy i wziąć się do pracy.
Pielęgnację mebli skórzanych każdorazowo rozpoczynamy od ich odkurzenia. Ale uwaga, nie robimy tego za pomocą odkurzacza. Ssawki mogą bowiem porysować skórę, co może być wyjątkowo irytującym doświadczeniem. W celu pozbycia się kurzu z powierzchni mebla najlepszym sposobem będzie użycie suchej lub bardzo delikatnie zwilżonej ściereczki. Trzeba mieć na uwadze, że woda może bardzo niekorzystnie wpłynąć na stan naszych mebli, zwłaszcza jeśli są wykonane z nubuku czy zamszu, które bardzo dobrze wchłaniają wodę.

Po wstępnym odkurzeniu stosujemy na powierzchni specjalistyczny preparat do czyszczenia, który posiada w swoim składzie środki czyszczące przeznaczone do skóry oraz specjalne składniki, które ten materiał odżywią i zabezpieczą przed uszkodzeniami. Takiego efektu nie da nam tylko wilgotna ściereczka.

kanapa skórzana

Jeśli na powierzchni mebli nie występują jakieś znaczne zabrudzenia to właściwie po wykonaniu takiej operacji mamy już problem z głowy, a przynajmniej na jakiś czas. Gorzej jeśli na obiciu pojawiła się na przykład tłusta powstała podczas nieuważnego jedzenia.
W tej sytuacji można zastosować jedną z domowych metod czyszczenia ale niosą one jednak za sobą pewne ryzyko nadmiernego wysuszenia danego fragmentu (tradycyjnie do usuwania tłustych plam ze skóry używa się spirytusu czy benzyny ekstrakcyjnej).

Dużo lepszym rozwiązaniem będzie użycie dedykowanego preparatu, który spowoduje rozpuszczenie się plamy i wyniku reakcji chemicznej wyciągnięcie jej na powierzchnię materiału. Tam może być już bardzo łatwo usunięta.
Do innych zabrudzeń powstających na skórzanych meblach podczas codziennego użytkowania można również zastosować specjalistyczne preparaty w postaci sztyftu czy środków na bazie rozpuszczalnika.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here