Kawa jest bardzo smacznym napojem, który w naszym kręgu kulturowym występuje niemal powszechnie. Wynika to z faktu, iż dostarcza ona organizmowi mnóstwo energii. Jednocześnie zawarta w kawie kofeina pozytywnie wpływa na układ krążenia i wspomaga procesy koncentracyjne. Duże znaczenie ma fakt, iż wiele osób nie wyobraża sobie codzienności bez filiżanki ciepłej i pożywnej kawy. Dlatego można ją nabyć niemal w każdej restauracji i kawiarni. Optymalne ilości kawy są bardzo korzystne dla zdrowia, jednakże nadużywanie tego napoju może wiązać się z odczuwaniem pewnych skutków ubocznych.

Mowa tu przede wszystkim o bólach głowy, uczuciu ciągłego poddenerwowania oraz o migrenach. Warto w takiej sytuacji przejściowo kawę odstawić. Nie jest to zadanie łatwe, zważywszy na fakt, iż niewiele jest napojów, które równie dobrze jak kawa napędzają do działania i sprawiają, że codzienne czynności są dużo lżejsze. Na szczęście jednak istnieją sprawdzone substytuty, które z powodzeniem mogą być stosowane przez osoby w każdym wieku.

Istnieje również spore grono osób, które kawy nie mogą w ogóle pić

kawa

Mowa tu nie tylko o uczuleniu na kofeinę, ale również o dolegliwościach gastrycznych. W takich sytuacjach niezbędna jest odpowiedź na pytanie, czym zastąpić kawę. W pierwszej kolejności warto sięgnąć po herbatę. Zawiera ona teinę, czyli substancję, która ma tą samą budowę molekularną co kofeina. Oznacza to, że działanie tego składnika jest tożsame. Konieczne jest jednak spożywanie herbaty w większych ilościach. Dlatego osoby, które postawiły na teinę, sięgają ochoczo nawet po sześć filiżanek herbaty dziennie.

Taka ilość jest bezpieczna jedynie przy założeniu, że korzysta się z standardowej torebki tych ziół. W przeciwnym wypadku warto obliczyć, jaka jest zawartość teiny w poszczególnych porcjach produktu. Nie bez powodu wskazuje się, że mocna herbata potrafi rozbudzić znacznie mocniej niż lekka kawa. Dlatego zdecydowanie warto ograniczyć spożywanie tego napoju w sytuacji, gdy dana osoba uskarża się na problemy ze snem. Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się wówczas kapsułki z suplementami diety na bazie herbaty. Przyjmowanie odmierzonych dawek teiny zdecydowanie lepiej wpływa na organizm.

Dużą popularnością w ostatnich latach, w szczególności wśród osób młodych, cieszy się yerba mate. Jest to starannie wyselekcjonowana mieszanka herbat pochodzenia indyjskiego. Odpowiednio przyrządzony napar jest w stanie niezwykle pobudzić każdą osobę – nawet tą, na którą kawa już zwyczajnie nie działa. Wynika to z faktu, że zawarte w yerba mate substancje mineralne stymulują organizm do działania. Jednocześnie warto wskazać, iż z jednej porcji takiej mieszanki ziołowej z powodzeniem można sporządzić nawet osiem naparów.

Warto jednak – tak jak w przypadku kawy i herbaty – kierować się umiarem. Nadmierne spożycie yerba mate może powodować dolegliwości żołądkowe, a w dłuższej perspektywie nawet rozregulować cały organizm. Warto również w okresie spożywania tego napoju zażywać środki osłonowe, które budują mikroflorę bakteryjną w układzie pokarmowym. Mowa tu o takich substancjach jak jogurty, mleko oraz inne przetwory mleczne. Ponadto w aptekach można nabyć specjalistyczne leki osłonowe, których skuteczność jest niekwestionowana.

czym zastąpić kawę

Swoistą alternatywą dla wskazanych wyżej substancji pobudzających są napoje energetyczne. Ich podstawowym składnikiem jest zawsze tauryna. Związek ten nie tylko pobudza organizm do działania, ale również stymuluje pracę mięśni i układu krwionośnego. Substancja ta jest szczególnie ceniona przez sportowców, którzy przy jej odpowiednim wykorzystaniu są w stanie zwiększyć swoje osiągnięcia i być dłużej aktywnymi na treningu.

Warto jednak pamiętać, iż regularne spożywanie napojów energetycznych może doprowadzić do chronicznej bezsenności. Dlatego warto je stosować jako substytut kawy jedynie przejściowo – na przykład wtedy, gdy dana osoba uskarża się na nadmiar obowiązków zawodowych lub szkolnych. Nie należy również przesadzać z ilością tych produktów, bowiem mogą wystąpić niekorzystne skutki uboczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here