Dywany stanowią podstawę dekoracyjną większości domowych pomieszczeń. Idealnie sprawdzają się w roli dodatków do przeróżnych aranżacji, a przy okazji zabezpieczają podłogę przez zarysowaniem i zabrudzeniem. Tworzą bezpieczną przestrzeń do zabawy dla dzieci, dlatego jeżeli masz w domu jakieś szkraby, wręcz musisz umieścić w ich pokoiku kilka dywaników. Ich miękki i kojący materiał stanie się idealnym miejscem do oddawania się czystym rozrywkom.

Dywany są po prostu niesamowite i wielofunkcyjne, dlatego warto je mieć, ale też i warto o nie dbać. Jeżeli bowiem chcesz, aby te podstawowe dekoracyjne dodatki posłużył ci jak najdłużej, musisz zarówno regularnie je odkurzać, jak i systematycznie je czyścić. Wrzucenie olbrzymiego dywanu do pralki nie będzie jednak zbyt dobrym pomysłem. Zamiast więc ryzykować całkowitym zniszczeniem materiału, lepiej postaw na czyszczenie dywanu sodą oczyszczoną. To prosty, popularny i często wykorzystywany sposób. Szybko się przekonasz, że działa on jeszcze lepiej od tradycyjnego mycia w pralce.

Metoda polegająca na czyszczeniu dywanów sodą oczyszczoną w niektórych przypadkach może sprawdzić się rewelacyjnie. Jeżeli bowiem sam cierpisz na różnego rodzaju uczulenia albo masz w domu małych alergików, nie wolno ci korzystać z tradycyjnych środków przeznaczonych do prania dywanów. Zawierają one mnóstwo chemii. Następnym razem, gdy będziesz na zakupach, zwróć uwagę na ich skład, a przekonasz się, że nie brakuje w nim substancji chemicznych o przedziwnych i nic niemówiących ci nazwach. Lepiej tego nie używać.

dywan w salonie

Tradycyjną chemię zastąp więc samodzielnie przygotowanymi preparatami czyszczącymi. Będzie to także duża oszczędność dla twojego portfela. Pomyśl tylko, ile zapłacisz za niewielkie opakowanie szamponu przeznaczonego do czyszczenia dywanów. Cena takich produktów wynosi ok. dwadzieścia złotych, a za tę kwotę kupisz aż dziesięć opakowań sody oczyszczonej. Tanią sodę oczyszczoną znajdziesz między innymi w sklepie internetowym Zdrowiej.pl. To właśnie z niej i z wody stworzysz olbrzymią ilość wspaniałego środka myjącego. Będzie to preparat bezpieczny dla zdrowia, tani, a jeszcze do tego ekologiczny.

No to najwyższa pora przejść do samej pracy

Jeżeli już postanowiłeś przeprowadzić czyszczenie dywanu sodą oczyszczoną, najprawdopodobniej zdążyłeś kupić przynajmniej jedno opakowanie sody. To dobrze. Na pewno ci się ona przyda. Zanim jednak zaczniesz mieszać ją z wodą, w pierwszej kolejności pozbądź się wszelkich większych zanieczyszczeń z powierzchni dywanu. Możesz go po prostu zamieść albo dokładnie odkurzyć przy pomocy specjalnej końcówki do dywanów. Następnie przejdź już do mycia.

Całą powierzchnię dywanu obsyp równomiernie niewielką ilością sody oczyszczonej. Musi ona stworzyć na dywanie cienką, aczkolwiek nieprzepuszczalną warstwę – postaraj się i zrób to tak dokładnie, jak tylko potrafisz. Sodę pozostaw na materiale na przynajmniej kilka godzin. Gdy wskazany czas upłynie, musisz raz jeszcze dokładnie odkurzyć dywan. Materiał od razu zaskoczy cię swoim idealnym stanie. Soda doskonale radzi sobie z usuwaniem nawet trudnych i starych plam oraz zabrudzeń.

dywan

Jeżeli natomiast wolisz przeprowadzić czyszczenie dywanu na mokro, bo obawiasz się, że taka sama soda nie poradzi sobie z usunięciem sporych rozmiarów zabrudzeń, spróbuj przygotować inny środek do mycia. Wykonasz go wyłącznie z trzech produktów. Musisz po prostu wymieszać ze sobą dwie szklanki ciepłej wody, pół szklanki octu oraz kilka łyżek sody oczyszczonej. Jeżeli chcesz, aby po zakończeniu sprzątania twój dywan przepięknie pachniał, możesz również dodać do mikstury kilka kropelek przyjemnego aromatu.

Następnie taką miksturą dokładnie umyj dywan. Później raz jeszcze przetrzyj go ściereczką nasączoną samą wodą i pozostaw do całkowitego wyschnięcia. Czyszczenie dywanu sodą samo w sobie jest bardzo skuteczną metodą, ale gdy tę sodę połączysz z ciepłą wodą i octem, uzyskasz miksturę, z którą żaden brud nie będzie mieć szansy wygrać. Taki preparat możesz potem przechowywać w szafce z produktami chemicznymi. Dzięki temu zawsze będziesz mieć go pod ręką

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here