Czystość wód w wielu rejonach Polski pozostawia wiele do życzenia. Niestety, obywatele nie mają zbyt wielkiego wpływu na działanie władz lokalnych w tym zakresie. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na pobieranie wód głębinowych z własnej studni. Należy mieć jednak na uwadze, iż nie zawsze jest to opłacalne. Wskazać należy, że skażenie danego źródła może spowodować zatrucia u wszystkich osób, które z wody korzystają. Dlatego w gospodarstwach domowych, które korzystają ze studni, bardzo często pobrana woda służy jedynie do celów higienicznych.

Woda pitna jest natomiast pobierana ze źródła miejskiego

Wydaje się, że takie rozwiązanie jest najbardziej optymalne, bowiem na danej gminie ciąży obowiązek stałego kontrolowania jakości wód. Tym samym woda, która trafia do naszych gospodarstw, jest skrupulatnie sprawdzana pod kątem jej zdatności do picia. W przypadku wystąpienia przejściowych problemów związanych z jej niską jakością, obywatele informowani są o niezdatności wody do spożywania. Wówczas gmina ma obowiązek dostarczać regularnie wodę mineralną do wszystkich domów i mieszkań.

woda z kranu

Każda osoba, która zastanawiała się kiedyś, czy można pić wodę z kranu, powinna w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na kilka czynników. Jak powszechnie wiadomo, jakość wód w poszczególnych rejonach Polski znacząco się różni. Sprawia to, że niezbędne jest sprawdzenie, jakie parametry ma dane źródło. Jeżeli okaże się, że taka woda jest bogata w rozmaite składniki mineralne, które pozytywnie wpływają na zdrowie, z powodzeniem może być spożywana do każdego posiłku.

Inaczej jest w sytuacji, gdy źródło lub ujęcie wody jest niskiej jakości. W takim przypadku zdecydowanie zaleca się przegotowywanie wody. Wystarczy prosty czajnik elektryczny, aby w błyskawicznym tempie pozbyć się bakterii i drobnoustrojów zawartych w wodzie. Należy mieć jednak na uwadze, że coraz więcej gmin decyduje się na sztuczne uzdatnianie wody za pomocą środków syntetycznych. Z reguły nie są one niebezpieczne dla organizmu, jednakże powodują osadzanie się kamienia.

Picie wody z wysoką zawartością wapienia i innych twardych minerałów może w dłuższej perspektywie powodować kamicę nerkową. Jest to stan chorobowy, w przebiegu którego przewody nerek zatykane są przez osadzający się kamień. Wówczas niezbędne jest odbycie dosyć skomplikowanej operacji chirurgicznej, która wiąże się ze sporą bolesnością. Dlatego w przypadku, gdy w wodzie na danym terytorium występuje dużo kamienia, warto ją stale przegotowywać.

W toku takiego procesu kamień jest wytrącany. Niezbędne jest jednak stałe czyszczenie czajnika lub innego urządzenia do przygotowywania wody z osadu, który powstaje na dnie. Można go usunąć za pomocą octu bądź kwasku cytrynowego. Regularne czyszczenie czajnika pozwala na zachowanie optymalnej jakości wody, jak również niweluje ryzyko powstawania niekorzystnych zmian chorobowych.

kran

Wielu ludzi nie może się jednak przekonać do stałego przegotowywania wody. W takim wypadku niezbędne jest nabycie specjalnego akcesorium, jakim jest filtr do wody. Zatrzymuje on kamień oraz inne szkodliwe substancje. To innowacyjne rozwiązanie jest w pełni ekologiczne i całkowicie bezpieczne w użytkowaniu. Warto jednak mieć na uwadze, iż tańsze filtry cechuje stosunkowo niska jakość, a co za tym idzie – nie zatrzymują one w całości osadu z kamienia oraz innych minerałów ciężkich. Dlatego warto zastanowić się nad wyborem droższego, ale bardziej skutecznego filtra wody.

Konieczne jest również regularne wymienianie wkładów. W sytuacji, gdy dana osoba korzysta z naturalnego ujęcia wody, które nie jest sztucznie uzdatniane przez organy gminy, można zaniechać stosowania filtrów. Istnieje również spore grono ludzi, którzy wodę komunalną wykorzystują jedynie do mycia się i podlewania roślin. W takiej sytuacji zaopatrują się w baniaki z wodą źródlaną o wysokiej zawartości minerałów. Zdecydowanie jest to najbezpieczniejsza możliwa opcja, bowiem napój pochodzący z dobrego źródła uzdrowiskowego jest smaczny i bardzo zdrowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here