Nawet jeśli fotografią zajmujesz się wyłącznie amatorsko i robisz zdjęcia tylko w wolnych chwilach, ponieważ sprawia ci to po prostu przyjemność, możesz przerodzić swoją pasję w coś więcej, jeżeli tylko w końcu podejdziesz do niej na poważnie. Oczywiście nikt nie każe ci od razu przechodzić na zawodowstwo. Nie musisz nagle zmieniać swojej branży, ale dobrze by było, gdybyś przynajmniej mógł robić amatorskie zdjęcia tak, jak robią to profesjonaliści.

Weź z nich przykład. Zacznij od absolutnych podstaw. To właśnie od mistrzów fotografii dowiesz się, jak powinno wyglądać prawidłowe i efektywne czyszczenie obiektywu. Sposób na chuchanie i pocieranie nijak się nie sprawdza. Jeżeli więc do tej pory właśnie tak czyściłeś soczewki, popełniałeś spory błąd, przez który twoje zdjęcia nigdy nie mogły wyjść perfekcyjnie. Czysty obiektyw to przecież podstawa. Każdy fotograf musi dbać o swój aparat, bo to on jest najważniejszym narzędziem w jego pracy.

A sposobów na perfekcyjne wyczyszczenie obiektywu masz do wyboru naprawdę wiele i większość z nich jest tak prosta, że do ich zastosowania nie potrzebujesz nawet specjalistycznych produktów czy narzędzi. Mimo wszystko w jedną rzecz powinieneś zainwestować. Zdecydowanie przyda ci się płyn czyszczący, w którego składzie znajdziesz alkohol. Takie środki działają zdecydowanie najintensywniej.

obiektywy

Są niedrogie i łatwo dostępne, dlatego bez problemu powinieneś się w nie zaopatrzyć. A jak ich używać? Spryskaj płynem czystą ściereczkę i delikatnie przetrzyj nią obiekty. Uważaj na jedną rzecz. Mimo iż wielu amatorów właśnie tak postępuje, pod żadnym pozorem nie wolno ci nanosić płynu z alkoholem bezpośrednio na soczewkę. W ten sposób szybko go zniszczysz, zarysujesz lub doprowadzić do jego przesiąknięcia substancją. A do takiej sytuacji na pewno nie chciałbyś dopuścić.

Do drugiego sposobu wykorzystasz chusteczki

Muszą to być jednak chusteczki specjalistyczne, przeznaczone właśnie do czyszczenia obiektywów, ekranów i tego typu przedmiotów. Nie próbuj nawet sięgać po chusteczki higieniczne. Żaden fotograf nie zdecydowałby się na wyczyszczenie nimi obiektywu aparatu, gdyż w większości przypadków zakończyłoby się to tragicznie – włókna materiału wniknęłyby w soczewkę, dlatego później miałbyś jeszcze więcej roboty z jej czyszczeniem.

Poszukaj więc produktów przeznaczonych do mycia ekranów. Dobrze sprawdzają się w tej kwestii chusteczki jednorazowe, które dostaniesz w dużych paczkach za cenę kilku złotych. Będziesz mógł zawsze schować je do kieszeni lub torby, aby np. zabrać je ze sobą na zdjęcia w plenerze. W każdej chwili zdołasz wyczyścić swój obiektyw, gdyby przypadkiem zdarzyło ci się go zabrudzić.

A jeszcze lepiej od takich jednorazowych specjalistycznych chusteczek sprawdzają się równie specjalistyczne ściereczki – chodzi o te wykonane z mikrofibry. Mikrofibra to materiał na medal! Jeżeli regularnie sprzątasz swoje domostwo, najprawdopodobniej bardzo dobrze ją już znasz, ponieważ ściereczki z mikrofibry idealnie nadają się do czyszczenia najróżniejszych powierzchni. Ich wielofunkcyjność możesz wykorzystać także w swojej pasji.

czyszczenie obiektywu

Ściereczki wykonane z mikrofibry są bowiem świetnym narzędziem do czyszczenia obiektywów aparatów. Pamiętaj jednak, że jeśli chcesz regularnie z nich korzystać, musisz dbać o nie tak samo jak o swój sprzęt do robienia zdjęć. Od czasu do czasu wypierz je w delikatnym płynie i wysusz. Jeżeli natomiast zauważysz, że twoja ściereczka przesiąknęła już większą ilością brudu i zanieczyszczeń, musisz ją po prostu wyrzucić i zastąpić nową. Innej opcji nie ma.

Teraz, gdy już wiesz, jak przeprowadzać czyszczenie obiektywu, zadbaj o jeszcze jeden aspekt – zabezpieczanie ekranu przed ewentualnymi zabrudzeniami i uszkodzeniami. Profilaktyka jest przecież tak samo ważna. A jeżeli chcesz ją przeprowadzić na swoim obiektywie, powinieneś zainwestować w specjalny filtr UV. Regularnie przecieraj nim wszystkie posiadane soczewki. Dzięki temu zabezpieczysz je przed szkodliwym dla nich działaniem promieni słonecznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here