Zastosowanie piaskowca w dzisiejszych czasach jest coraz bardziej popularne. Zwykła kostka brukowa nie robi takiego wrażenia jak kamień ozdobny. Jednak przed dokonaniem zakupu piaskowca, należy nabyć niezbędną wiedzę na jego temat. Przecież ten rodzaj skały również jest podatny na wszelkiego rodzaju zabrudzenia. Żeby nie tracić pieniędzy na usługi, które takie czyszczenie oferują, warto, jest się dowiedzieć, czym i jak samemu wyczyścić piaskowca.
Czyszczenie piaskowca nie wymaga dużych umiejętności, wiedzy czy środków chemicznych z wysokiej półki. Jednak aby skutecznie wyczyścić kamień, musimy się trochę na ten temat dowiedzieć. Każdy przecież chce cieszyć się wyglądem swojej ozdoby. Jeżeli będziemy mieli pewną wiedzę na temat czyszczenia tego rodzaju skały, to z pewnością sami poradzimy sobie z jej wyglądem i wyczyścimy bez żadnych uszkodzeń jej powierzchni. Wiele osób zerkając na zabrudzenia na swojej ozdobie, zadaje sobie pytania: Od czego zacząć?
Jak skutecznie wyczyścić kamień?
Dla osób, które pierwszy raz zabierają się za czyszczenie tego rodzaju skały, może wydawać się bardzo trudnym zajęciem. Jednak wcale tak nie jest, ponieważ jest kilka metod, które pomogą nam w doprowadzeniu naszego piaskowca do czystości, takiej, jaka panowała na nim od momentu zakupu. Warto wspomnieć, że mało jest uniwersalnych metod czyszczenia piaskowca. Są środki chemiczne, jednak nie zawsze mogą one zadziałać tak, jakbyśmy chcieli. Wybór metody i środka zależy, więc od poziomu zabrudzenia na naszym kamieniu.
Jeśli ocenimy, jak brudny jest nasz kamień, to wtedy wybór środka powinien być dużo prostszy. Na rynku jest bardzo duża ilość detergentów i środków chemicznych do czyszczenia tego rodzaju skały. Wybór należy do nas, możemy zakupić w internecie lub w większości sklepów budowlanych i tego typu. Ceny są różne, jednak pamiętajmy, aby się nimi nie sugerować. Dobra cena to skutecznie czyszczenie, wiele osób kieruję się to myślą. Nie jest to prawda, ponieważ owszem może drogi środek być lepszym od tego z niższej półki, aczkolwiek lepiej jest stosować środki do danego rodzaju skały i detergenty, które są przeznaczone do zastosowania, na różne rodzaje zabrudzeń. Przy niewielkich zabrudzeniach może wystarczyć nam twarda szczotka.
Takie czyszczenie jest skuteczne, a do mycia nie potrzebujemy wody. Jednak nie jest to takie proste w przypadku, gdy na naszym kamieniu pojawią się tłuste plamy i mocny brud. Na samym początku oprócz szczotki, możemy zastosować również ciepłą wodę. Jednak w większości przypadków ciepła woda nie wystarczy. Najlepiej jest sięgnąć po detergent. Sięgając po gotowy środek chemiczny, ważne jest, by czytać informacje, jakie dany producent na danym środku umieszcza. Jest to bardzo ważne, ponieważ czytając zalecenia producenta, będziemy mieli pewność, że nasz kamień podczas czyszczenia nie ucierpi.
Gdy jednak nie mamy możliwości skorzystania z detergentu, nasuwa się na myśl kolejny sposób, który jest skuteczny w czyszczeniu piaskowca. Kawałek piaskowca z wodą powinien świetnie sobie poradzić z mocnym brudem. Jednak, kiedy umyliśmy naszego piaskowca, a na nim zostały dalej zielone ślady, jest to znak, że problem tkwi w czym innym. Jeśli zauważymy na naszym piaskowcu zielony nalot, musimy wykorzystać środki, które pomogą w walce z grzybem. Tutaj również należy przeczytać jakie informacje producent podaje na swoim środku.
Duże zabrudzenia są trudne do całkowitego wyczyszczenia. Z pewnością walkę z brudem może ułatwić specjalistyczne urządzenie do mycia kamienia pod ciśnieniem. W tym przypadku ciśnienie może być bardzo duże, dlatego pamiętajmy, aby zachować bezpieczną odległość. Mycie ze zbyt bliskiej odległości może trwale uszkodzić nasz kamień. Przedstawione sposoby na zachowanie czystości piaskowca są skuteczne i bezpieczne. Jednak gdy mamy do czynienia z innego rodzaju zanieczyszczeniami, na przykład czarne naloty to lepiej jest się udać po pomoc o firmy specjalistycznej. Takie firmy najczęściej stosują metodę piaskowania, czyli czyszczenia za pomocą sprężonego powietrza z piaskiem.