Na polskich stołach w wielu domach coraz częściej pojawiają się dania z różnego rodzaju kaszy. Sięgamy po nie komponując pełnowartościowe posiłki jako główny składnik potrawy ale również jako alternatywa dla ziemniaków czy makaronu, które królując przez lata jako podstawowy element posiłku najzwyczajniej już nam się znudziły.
Wśród bogatego asortymentu kasz dostępnych na rynku na szczególną uwagę zasługuje kasza jaglana. Jej walory są dobroczynne dla organizmu ludzkiego oraz stanowią źródło podstawowych składników potrzebnych do prawidłowego rozwoju.
Czy kasza jaglana zawiera gluten?
Kasza jaglana to cenny produkt głównie dla osób nadwrażliwych i uczulonych na gluten oraz chorych na celiakię gdyż powstaje z prosa – zboża bezglutenowego – więc jest to kasza bezglutenowa. Jej małe żółte ziarna to tak naprawdę łuskane ziarna prosa które spożywano już 4000 lat temu w Afryce i Azji. Dzisiaj ta najstarsza z kasz wraca do łask wraz z modą na zdrowy tryb życia i prawidłowe odżywianie się. Dieta bezglutenowa jest teraz nie tylko wskazana dla pewnych osób ale również modna.
Kasza jaglana mało skrobi za to bardzo dużo łatwo przyswajalnego białka a ponadto spośród innych kasz wyróżnia się najwyższą zawartością witamin z grupy B, oraz miedzi i żelaza. Do pozostałych niewątpliwych atutów kaszy jaglanej zaliczyć trzeba to, że jako jeden z niewielu produktów zbożowych jest zasadotwórcza, równoważy więc niekorzystne kwasotwórcze działanie takich produktów, jak mięso, nabiał oraz cukier. Jest lekkostrawna więc doskonała dla osób z problemami żołądkowymi i w okresie rekonwalescencji.
Zawarty w niej krzem wpływa korzystnie na przemianę materii co powinno zachęcić do jej spożycia również osoby na diecie odchudzającej, które często rezygnują z kasz ze względu na kaloryczność i wysoki indeks glikemiczny. Jaglanka jest coraz popularniejsza w aspekcie oczyszczania organizmu i stosowana w tak zwanym „detoksie organizmu” – zamiast kontrowersyjnej głodówki – usuwając z niego substancje toksyczne.
Wspomniany już krzem zawarty w kaszy jaglanej jest także bardzo potrzebny dla przyswajania innych pierwiastków w organizmie, odpowiada za zdrowy wygląd skóry, włosów i paznokci oraz ma działanie antybakteryjne i przeciwwirusowe. Jagły dostarczają również witaminę E i lecytyny, która korzystnie wpływa na pamięć i koncentrację oraz reguluje poziom cholesterolu we krwi.
A co z walorami smakowymi?
Nie każdemu odpowiada smak kaszy jaglanej ze względu na wyczuwalną goryczkę. Jednak właściwe jej ugotowanie wyeliminuje gorzki smak i zachęci do rozkoszowania się tym specjałem. Prawidłowe przygotowanie kaszy do gotowania polega na wypłukaniu kaszy przed gotowaniem obficie przelewając ją na przykład na sicie najpierw zimną wodą, a potem wrzątkiem. Innym sposobem jest uprażenie kaszy w garnku, następnie przełożenie na sitko i przepłukanie zimną wodą, po czym ponowne zalanie kaszy w garnku wodą. Tak więc samo przygotowanie kaszy nie jest ani pracochłonne ani trudne.
A jeśli zastanawiasz się jakie potrawy można przyrządzić z kaszy jaglanej to pomysłów jest całe mnóstwo, ograniczy Cię tylko Twoja wyobraźnia. Jaglanka doskonale sprawdzi się zarówno w połączeniu z mięsem jak i jako jego zamiennik, doskonale smakuje z warzywami oraz grzybami, na ostro i na słono. Największym jednak zaskoczeniem może okazać się możliwość przygotowania z tej kaszy pysznych deserów np. budyniu jaglanego oraz możliwość łączenia jej z owocami.
Kaszę tą zmielić można również na mąkę i wykorzystywać do wypieku domowego chleba czy naleśników. Dowody na jej popularność znaleźć można przeglądając w internecie przepisy na dania z kaszy jaglanej. Natknąć się można na niemal wszystko: mleko, śmietanę, jej dodatek do mięs, zup, sałatek, farszu do pierogów czy krokietów, kotletów, ciast, a nawet wegańskie i wegetariańskie przepisy na kiełbasę na bazie kaszy jaglanej.
Wniosek z tego taki, że kasza jaglana jest dobra na wszystko: na śniadanie, obiad, deser i kolację. Zachęca to bez wątpienia do włączenia tej kaszy do codziennego jadłospisu i potwierdza słuszność nadanemu jej przydomkowi „królowej kasz”.