Masz nadwyżki finansowe i nie wiesz co z nimi zrobić? Sprawdź, jakie masz możliwości! Emerytura, inwestycja w siebie a może…?

0
1803

Nadwyżki finansowe, na których rozdysponowanie nie mamy pomysłu, wbrew pozorom mogą przyprawić o ból głowy. Z jednej strony nie chcemy wydawać ich “na siłę” a z drugiej strony chcielibyśmy spożytkować je w odpowiedni sposób. Wbrew pozorom istnieje wiele ciekawych rozwiązań na nadwyżki finansowe, które przyniosą nam różne korzyści. Co zatem zrobić z dodatkową ilością gotówki, która pozostaje nam miesięcznie — nawet gdy są to małe sumy? Najciekawsze propozycje prezentujemy w tym zestawieniu.

Oszczędności “na czarną godzinę” – Poduszka finansowa

Pierwszym sposobem na spożytkowanie nadwyżek finansowych jest ich odłożenie “na czarną godzinę”. Pod tym popularnym zwrotem kryć się będzie po prostu odłożenie ich i przeznaczenie na niespodziewane wydatki takie jak prezent ślubny, naprawa auta czy nagła oferta ciekawych wakacji. Jeśli miesięcznie dysponujemy nadwyżkami, które nam pozostaną po utworzeniu budżetu domowego, możemy zdeponować je na kilka sposobów. Z pewnością najpopularniejszym sposobem będzie konto bankowe. Możemy pewne środki przechowywać w banku, domu lub wpłacić na wirtualny portfel elektroniczny. Warto podzielić pulę na kilka możliwości, aby np. w przypadku włamania czy upadku banku nie stracić wszystkich pieniędzy (depozyty do 100 000 euro są chronione i gwarantowane w BFG). Jeśli w przyszłości zajdzie taka potrzeba, będziemy mogli skorzystać z poduszki finansowej. Podniesie ona również nasz komfort psychiczny życia, kiedy będziemy mieli świadomość, iż dysponujemy pewnym środkami, z których możemy skorzystać w dowolnej chwili.

Inwestycja

Kolejnym sposobem na wykorzystanie nadwyżek finansowych są inwestycje. Dla wielu osób kojarzą się one z ryzykiem czy koniecznością znajomości giełdy itp. Jest to mylne przekonanie. Inwestować pieniądze możemy jako osoby prywatne bez jakiejkolwiek wiedzy finansowej czy biznesowej. Istnieje wiele sposobów, które są relatywnie bezpieczne lub całkowicie bezpieczne, a jednocześnie pozwalają rocznie pomnożyć nasz kapitał przez kilka procent. Pierwszym rozwiązaniem jest lokata bankowa i oprocentowany rachunek oszczędnościowy w banku. Wiele banków oferuje takie produkty bankowe. Możemy założyć je od ręki. Są najczęściej oprocentowane na 2%-4% w skali roku i są bezpieczne do 100 000 euro.

Kolejnym sposobem na inwestowanie, tym razem nieco bardziej ryzykowne są fundusze inwestycyjne i produkty strukturyzowane. Pomijając ryzykowne fundusze, możemy skorzystać z produktów strukturyzowanych z gwarancją kapitału. Polegają one na tym, iż podobnie jak na lokacie wpłacamy daną sumę, ale możemy zarobić np. ok. 7%-10%. W tym wypadku ryzykujemy jedynie samym zyskiem, więcej w razie niepowodzenia funduszu inwestycyjnego banku, na koniec roku otrzymamy jedynie zwrot samego wkładu. Należy jednak upewnić się u doradcy o takim sposobie działania produktu finansowego. Ciekawą opcją inwestycji są też obligacje — szczególnie te kilkuletnie. Są one gwarantowane przez państwo Polskie. Również posiadają podobne oprocentowanie jak lokaty bankowe. Jeśli posiadamy znaczne środki finansowe i chcemy zainwestować je w nieco bardziej efektowny sposób, możemy pomyśleć o zakupie np. ziemi. Ta, stale zwiększa swoją wartość oraz jest konkretnym dobrem, które posiadamy. W przyszłości może przydać się dla potomstwa, rodziny czy nas samych. Możemy kupić działkę na obrzeżach miasta, która za kilkanaście lat znajduje się na jego przedmieściach. Możemy też zakupić ziemię w lokalizacjach turystycznych.

Emerytura

Jedną z najbardziej korzystnych opcji, jakie możemy wybrać, mając nadwyżki finansowe, jest dodatkowe odkładanie na emeryturę. Obecnie ZUS, składki emerytalne i emerytury państwowe nie mają zbyt dobrej opinii, a w przyszłości eksperci szacują, że emerytura wynosić ma nawet 30% ostatniej pensji. Aby zabezpieczyć się na przyszłość ze “zbytków” możemy rozpocząć oszczędzanie na emeryturę na własną rękę. Na rynku istnieje wiele dodatkowych opcji, które są płatne, ale będą gwarantować nam wyższą emeryturę w przyszłości. Możemy przeznaczać drobne sumy np. 50 zł. a tym samym w cenie kolacji w restauracji zabezpieczyć się finansowo na przyszłość. Do takich opcji należeć będzie np. PPK, czyli nowe Pracownicze Plany Kapitałowe, OFE czy prywatne fundusze emerytalne. Działają one podobnie do ZUS-u. Miesięcznie wpłacając pewne sumy po osiągnięciu odpowiedniego wieku, otrzymamy regularne wypłaty dodatkowej emerytury. Jeśli zatem posiadamy pewne wolne środki, które miesięcznie pozostają nam do dyspozycji i jesteśmy w dobrej kondycji finansowej, warto udać się do doradcy finansowego oraz rozważyć opcję dodatkowego – prywatnego odkładania środków na emeryturę.

Poprawienie poziomu życia

Jeśli dysponujemy pewnymi nadwyżkami finansowymi, które nie są nam potrzebne, możemy również rozważyć zwiększenie standardu życia. Z pewnością będzie to przeprowadzka do lepszej lokalizacji czy zmiana mieszkanie na bardziej komfortowe. Możemy również wymienić samochód, zakupić sprzęt agd/rtv czy zacząć korzystać usług np. sprzątania. Wszystkie te elementy — tak prozaiczne podwyższą nasz komfort życia i jeśli dzięki nim będzie nam się żyło lepiej, nie będą zbędnym marnowanie pieniędzy.

Zainwestuj w siebie

Ostatnią opcją w tym zestawieniu jest zainwestowanie pieniędzy w siebie. Jeśli posiadamy nadwyżki finansowe, na których wydanie nie mamy pomysłu, jednym z najlepszych rozwiązań będzie zainwestowanie we własną osobę. Możemy zrobić to na kilka sposobów. Z pewnością warto zastanowić się nad wykupieniem kursów, szkoleń czy edukacji, które pomogą podnieść nasze kompetencje i wartość jako pracownika. Znacznie łatwiej będzie nam starać się o awans czy lepszą posadę. Możemy również nauczyć się nowych rzeczy takich jak języki czy wyrobić płatne licencje jak dodatkowe prawa jazdy itp. Każda taka rzecz będzie podnosiła naszą wartość i będzie ciekawą inwestycją.

Jeśli mamy na myśli inwestowanie w siebie, możemy zacząć dbać o siebie fizycznie. Dobrym pomysłem będzie wykupienie karnetu na siłownie oraz zwiększenie kondycji. Ruch zwiększa naszą kondycję, dzięki czemu lepiej się czujemy oraz możemy liczyć na lepsze samopoczucie psychiczne. Dzięki temu w pracy będziemy pracować wydajniej, a po niej będziemy czuć się po prostu lepiej. Zainwestowaniem w siebie może być też wykupienie cateringu dietetycznego czy masaży.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here